PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=841602}

Wiking

The Northman
6,7 43 896
ocen
6,7 10 1 43896
6,6 50
ocen krytyków
Wiking
powrót do forum filmu Wiking

Po seansie najbardziej zastanawia mnie w jaki sposób Eggers zdołał przekonać producentów do wyłożenia 70-90 mln $ na tak niszowe widowisko? Historia jest osnuta wokół przekazów źródłowych, archeologii oraz przede wszystkim sag i skandynawskiej mitologii.

Research jaki wykonali twórcy jest w zasadzie niespotykany w filmach tego typu, przykłady:

- słowiańska świątynia z Rusi jest idealnym odwzorowaniem przybytku z Gross-Raden, kapłanka (Bjork) stoi przed posągiem tzw. Światowida ze Zbrucza w naturalnych rozmiarach;
- czarownik z jaskini z aktu islandzkiego nosi kobiecą biżuterię (brosze żółwiowe) a pod ręką ma zakonserwowaną głowę mądrego błazna. Jest to oczywista aluzja do Odyna, szalonego, wszechstronnego boga, który parał się m.in. magią, sferą bądź co bądź przynależną kobietom. Odyn często zasięgał rad głowy mędrca Mimira - olbrzyma zamordowanego przez Wanów;
- scena gdy Amleth chwyta w locie włócznię jest aluzją do podobnego zdarzenia z sagi o Njallu;
- Amleth przegryzający gardło słowiańskiego wojownika na Rusi to główny bohater sagi o Egilu;
- scena pogrzebu na Islandii (ze złożeniem w ofierze niewolnicy) odwzorowuje tę którą znamy z relacji Ahmada ibn-Fadlana z początku X wieku, arabskiego podróżnika który spotkał Waregów na Rusi;
- konflikt między protagonistą i antagonistą to również walka Odyna (wojowniczego boga wojny, magii, poezji i wielu innych) z Frejrem (łagodnym bogiem urodzaju, płodności, bogactwa). W tym momencie role protagonisty (Amleth - wyznawca Odyna) i antagonisty (Fjolnir - wyznawca Frejra) przestają być tak czarno-białe, co zresztą okazuje się z pełną mocą pod koniec filmu, to nie jest walka dobra ze złem;
- stroje i uzbrojenie zostawiają lata świetlne w tyle shitowe serialowe produkcje pokroju Wikingów, Wikingów -Walhalli i innych temu podobnych seriali fantasy, nawet rynsztunek Draugra do którego grobu schodzi w jednej scenie Amleth wyraźnie wskazuje na pradawność pochówku, zmarły heros ma na sobie hełm i uzbrojenie z epoki Wendel, czyli jakieś 200 lat wcześniejszą od tej w jakiej rozgrywa się akcja filmu;

Takie przykłady można mnożyć.

Rozumiem, że wiele osób wyjdzie zawiedziona bowiem plakat i trailer zapowiadały bowiem mieszankę Conana + Hamleta. To jest coś znacznie więcej. Z minusów - na pewno film robił się nieco nużący w środkowych aktach, nawet dla mnie. Reżyser mógł to lepiej dopracować.

sarpedon

Co do sag... Wydaje mi się, że kiedy się je opowiada lub czyta o wiele łatwiej jest wyobrazić sobie pewne rzeczy niż gdy się je ogląda. Po za tym ludzie średniowiecza byli nieporównywalnie bardziej przesądni niż my, więc w życiu codziennym nieprzerwanie dostrzegali znaki od bogów, demonów, aniołów itd. przez co z pewnością brali te opowieści (sagi, legendy) bardziej na poważnie.

ocenił(a) film na 9
Popow85x2

Tak, byli bardziej przesądni i widzieli różne znaki od bogów etc. i ten film to świetnie wychwytuje :)

sarpedon

Jak to możliwe ze w jednej ze scen pod koniec jeden z bohaterów ma aparat ortodontyczny na zębach ?

ocenił(a) film na 6
smokull

No bo to film z tego roku ;)

ocenił(a) film na 9
smokull

Ło boże, następny widzi "aparat ortodontyczny" XD Walkyria pod koniec filmu oczywiście nie ma aparatu na zębach tylko horyzontalne rowki wypełnione barwioną żywicą. Podobne nacięcia znaleziono na zębach około trzydziestu mężczyzn z epoki wikingów. Nie wiadomo dlaczego je robili i co oznaczały.

ocenił(a) film na 8
sarpedon

Witam autora "Mroczne Wieki". Właśnie obejrzałem film po Twojej świetnej recenzji z kanału. Super się oglądało, rozumiejąc co się dzieje. Dzięki bardzo i pozdrawiam. Polecam wszędzie Twój kanał.

ocenił(a) film na 10
sarpedon

jestem po seansie i dla mnie bomba.

sarpedon

Czy warto zobaczyć film? Dobrze zagrała Nicole Kidman?

ocenił(a) film na 9
sarpedon

Dzięki za prace wyłożoną w ten komentarz. Jeszcze lepiej pozwolił mi docenić film.

ocenił(a) film na 7
sarpedon

Już w początkowych kilkunastu minutach, pewne idiotyzmy się pojawiają. Scena z "drzewem rodu", która pojawia się też później - niepotrzebne. Później książę przez cały czas, patrzy na pewne wydarzenie - zamiast dawno uciec. Następnie, kilkunastu półnagich berserkerów, ot tak zdobywa gród i nikogo nie trakcie. Tak to zostało pokazane przynajmniej.
Później po przybyciu, już w przebraniu - normalnie gada po angielsku, czyli w tym wydaniu nordycku, gdzie udaje ruskiego niewolnika. Podobnie potem z Rusami - normalnie z nimi gada, jest przecież Nordem.
Dyskusyjna jest też kwestia, czy niewolnicy słowiańscy byli już chrześcijanami.
Następnie - główny bohater wykrzykuje do antagonisty, swoją krótką mowę i co? Wszyscy się na niego rzucają... I przez dłuższy czas, daje sobie radę.
No i ta Walkiria, z aparatem na zębach, oraz końcówka z główką xDDDD

Veselar

Film rozpoczyna się informacją, że mamy rok 895 n. e. Główna akcja toczy się tak ze dwie dekady później (no bo wujaszek i mamunia nie zdążyli ze szczętem zdziadzieć, kuzyn też wygląda na studenciaka). Chrzest Rusi to (za ciocią wiki 988/989 r. n.e.). Zatem, o ile ruscy niewolnicy mogli jeszcze być poganami, to bystrzy wikingowie widzieli w ich oczach tęsknotę za cerkiewnym porządkiem. Jak to się mawia, antycypowali. Niedoszłym protoplastom gangu Olsena nie przyszło natomiast do głów, że olbrzym, który gołymi rękami rozwalił większego od siebie rugbejsbolistę, może jako jedyny mieć warunki by nocą pozdejmować strażników osady i jeszcze przerobić ich na zdobienie elewacji domiszcza. Osobiście, po zdemaskowaniu "kreta" na miejscu Fjolnira podciąłbym bratankowi ścięgna Achillesa i postawił przy nim straż dla pewności. Najlepiej w klatce na środku osady. Co do biżuterii nazębnej pani walkirii, to nie wiem czy w tamtych czasach była ona w modzie ale gdzieś na przestrzeni wieków noszono takie ustrojstwa. Tyle, że raczej na specjalne okazje, by pokazać bogactwo, bo chyba nie było to tak dopasowane jak współczesne aparaty ortodontyczne.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones